PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006r. Nr 97, poz.674 z późn. zmianami)
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób ludzi (Dz.U. z 2008 r. Nr 234, poz. 1570)
- Rozporządzenie MEN z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach ( Dz. U.z 2003r. Nr 6, poz.69)
- Statut Przedszkola Samorządowego nr 9 w Kielcach
I. PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA
- Dzieci powinny być przyprowadzane do przedszkola od godziny 6.00 najpóźniej do godziny 8.30 lub w dowolnym czasie, po wcześniejszym poinformowaniu przedszkola o późniejszym przybyciu dziecka, przez rodziców bądź opiekunów prawnych, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo , zdrowie i życie w drodze do przedszkola.
- Dzieci mogą być przyprowadzane przez inne osoby dorosłe bądź małoletnie dzieci, które ukończyły 12 rok życia wskazane przez rodziców (opiekunów prawnych) w stosownym oświadczeniu wypełnianym na początku każdego roku szkolnego.
- Nauczyciel nie ponosi odpowiedzialności za samodzielne przychodzenie dziecka do przedszkola.
- Po wejściu do przedszkola przyprowadzający dziecko ma obowiązek niezwłocznie zalogować go w terminalu przy użyciu karty dostępowej. W przypadku niezalogowania dziecka za pomocą karty dostępu system informatyczny odnotowuje i nalicza opłatę za pobyt dziecka od godziny 6.00.
- Regulamin korzystania z szatni podczas przyprowadzania i odbioru dziecka z przedszkola stanowi załącznik nr 2 niniejszej procedury.
- W godzinach od 6.00 - 8.00 dzieci przebywają w wyznaczonych salach zbiorczych zgodnie z harmonogramem na dany rok szkolny. O godz. 8.00 dzieci rozchodzą się do pozostałych sal pod opieką wychowawców lub innych nauczycieli.
- Od godziny 8.00 dzieci przebywają w sali grupy, do której uczęszczają w danym roku szkolnym. Dziecko przychodzące do przedszkola po godz. 8.00 należy odprowadzić do odpowiedniej sali zajęć. Z uwagi na brak wzrokowego kontaktu z dzieckiem na trasie szatnia – sala zajęć, zabaw niedopuszczalne jest przechodzenie dziecka bez opieki.
- Nauczyciel przejmujący dzieci od rodziców winien zwrócić uwagę na to, czy dziecko nie wnosi do przedszkola niebezpiecznych zabawek czy przedmiotów.
- Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola (np. dziecko zakatarzone, kaszlące, z zabandażowanymi częściami ciała czy gipsem na ręce). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia czy higieny dziecka nauczyciel może odmówić przyjęcia dziecka do przedszkola i poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
- Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat (np. alergie pokarmowe, wziewne dołączając odpowiednie zaświadczenia lekarskie).
II. ODBIERANIE DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
- Dzieci mogą być odbierane przez rodziców (opiekunów prawnych) oraz przez inne osoby upoważnione przez rodziców w stosownym upoważnieniu (dotyczy to również upoważnionych dzieci, które ukończyły 12 rok życia). Upoważnienie pozostaje w dokumentacji przedszkola w danym roku szkolnym, którego dotyczy. Może ono być w każdej chwili zmienione lub odwołane.
- Wzór upoważnienia stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
- Rodzice zgłaszają odbiór dziecka do osoby pełniącej dyżur przy domofonie .
- W przypadku braku osoby dyżurującej rodzic sam wywołuje dziecko przez domofon zgodnie z umieszczona instrukcją. Dziecko sprowadzane jest przez nauczyciela lub pomoc nauczyciela. Niedozwolone jest schodzenie dzieci bez opieki.
- Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo, zdrowie i życie odebranego z przedszkola dziecka.
- Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców (opiekunów prawnych) możliwe jest po okazaniu dowodu tożsamości przez osobę odbierającą dziecko.
- W przypadku telefonicznej prośby rodzica o wydanie dziecka wskazanej osobie nauczyciel zobowiązany jest wylegitymować osobę odbierającą dziecko z przedszkola.
- Przed wyjściem z przedszkola osoba odbierająca dziecko z przedszkola musi wylogować dziecko za pomocą karty dostępowej z terminala. W przypadku niewylogowania dziecka za pomocą karty dostępu system informatyczny odnotowuje i nalicza opłatę za pobyt dziecka w przedszkolu do godziny 17.00.
- Nauczyciel każdej grupy jest zobowiązany w danym roku szkolnym do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania dziecka, telefonów kontaktowych oraz osób upoważnionych pisemnie do odbioru dziecka.
- Przedszkole realizuje podstawę programową w godzinach od 8.00 do 14.00. Godziny pracy poszczególnych grup określają corocznie harmonogramy pracy grupy i odbiór dziecka bezpośrednio z danej grupy odbywa się zgodnie z godzinami pracy danej grupy.
- Po godzinie kończącej pracę w danej grupie nauczyciel odprowadza dzieci do sali dyżurującej po południu według ustalonego na dany rok szkolny harmonogramu.
- Z chwilą oddania dziecka rodzicom lub opiekunom prawnym lub osobie upoważnionej za bezpieczeństwo dziecka odpowiada odbierający.
- Regulamin korzystania z szatni podczas przyprowadzania i odbioru dziecka z przedszkola stanowi załącznik nr 2 niniejszej procedury.
- W przypadku, gdy w momencie odbierania dzieci przebywają w ogrodzie odbierający ma obowiązek podejść do nauczyciela i za jego zgodą odebrać dziecko z przedszkola.
- Odbiór dziecka z przedszkola może nastąpić najpóźniej do godz. 17:00.
- Nauczyciel ma prawo odmówić wydania dziecka z przedszkola w przypadku, gdy stan osoby odbierającej wskazuje na spożycie alkoholu czy agresywne zachowanie np. pod wpływem środków odurzających. W takim przypadku personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w placówce do wyjaśnienia sprawy. W takich okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest do skontaktowania się z drugim rodzicem bądź inną upoważnioną do odbioru osobą.
- Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
- W trakcie uroczystości przedszkolnych lub zajęć otwartych z udziałem rodziców odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci spoczywa równocześnie na nauczycielu jak i rodzicach.
- Po zakończeniu programu artystycznego bądź zajęć w momencie obecności rodziców odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci ponoszą rodzice. Rodzic zobowiązany jest zgłosić do nauczyciela odbiór dziecka po występie, uroczystości, zajęciach.
III. POSTĘPOWANIE W SYTUACJI GDY DZIECKO NIE ZOSTANIE ODEBRANE
Z PRZEDSZKOLA W OKREŚLONYM CZASIE
- Dzieci powinny być odebrane z przedszkola najpóźniej do godziny 17:00.
- W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałym fakcie.
- Gdy pod wskazanymi numerami telefonów nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców dziecka nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce 0,5 godziny.
- Po upływie tego czasu powiadamia o zaistniałym fakcie dyrektora przedszkola.
- Dyrektor przedszkola podejmuje decyzję o dalszych działaniach ( np. powiadomieniu najbliższego komisariatu policji).
- W przypadku niemożności skontaktowania się z dyrektorem nauczyciel decyzję podejmuje sam.
- W przypadku braku możliwości odebrania dziecka z przedszkola ( sytuacje losowe) w
godzinach pracy przedszkola rodzice bądź opiekunowie zobowiązani są do poinformowania nauczyciela bądź dyrektora przedszkola o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odbioru dziecka.
IV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Regulamin obowiązuje wszystkich pracowników przedszkola, rodziców (opiekunów prawnych) dzieci uczęszczających do przedszkola oraz osoby upoważnione do odbioru dzieci.
- Wychowawcy zobowiązani są do zapoznania rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola z treścią regulaminu.
- Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców przed wejściem do przedszkola bądź na terenie przedszkola przed oddaniem go pod opiekę personelowi placówki.
- Drzwi wejściowe muszą być starannie zamykane za każdym wchodzącym i wychodzącym (obowiązek ten dotyczy również rodziców).
- Każdy pracownik przedszkola ma obowiązek zainteresować się dzieckiem pozostawionym przez rodziców bez opieki na terenie przedszkola, w szatni, holu lub innym miejscu w przedszkolu.
- Procedura obowiązuje od 10.03.2020r. Traci moc procedura z dnia 01.06.2018r.
załącznik nr 1
UPOWAŻNIENIE
Ja niżej podpisany/a upoważniam do odbioru z przedszkola mojego dziecka:
………………………………………………………………….………………………..
imię i nazwisko dziecka
następujące osoby:
1.…………………………………………………………………………………………………….
imię i nazwisko
2.…………………………………………………………………………………………………….
imię i nazwisko
3.……………………………………………………………………………………………………
imię i nazwisko
4.………………………………………………………………………………………………………
imię i nazwisko
5.………………………………………………………………………………………………………
imię i nazwisko
OŚWIADCZENIE
Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo odebranego dziecka od momentu jego odbioru przez wskazaną powyżej, upoważnioną przez nas osobę oraz upoważniamy ją do używania karty czytnikowej do logowania pobytu dziecka w przedszkolu.
Kielce, dnia …………………………………….
………………………………………………………………. ……………………………………………………………..
czytelny podpis matki/opiekuna prawnego czytelny podpis ojca/opiekuna prawnego
- 866 widoków