Program Zdrowy Przedszkolak "Przedszkolaki wiedzą jak dbać o swoje zdrowie - Jem zdrowo i kolorowo”

TREŚCI KSZTAŁCENIA:

  • Racjonalne odżywianie i jego znaczenie dla zdrowia człowieka
  • Owoce i warzywa jako źródło witamin
  • Zachowanie umiaru w jedzeniu słodyczy
  • Kulturalne zachowanie się podczas posiłków
  • Poznanie nieocenionej wartości wody w prawidłowym odżywianiu
  • Tworzenie "Zdrowych jadłospisów"

CELE SZCZEGÓŁOWE - DZIECKO:

    • rozumie pojęcia: zdrowie, choroba, przeziębienie,
    • wie, co to jest zdrowe pożywienie.
    • wie, jakie czynniki wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie,
    • potrafi wymienić produkty, które mogą zaszkodzić zdrowiu.
    • zna sposoby i znaczenie przeciwdziałania chorobom

Proponowane zagadnienia:

  1. W poszukiwaniu witamin
  2. Dla każdego coś zdrowego
  3. Zdrowa żywność
  4. Zdrowo i kolorowo
  5. Wiem co jem

Podsumowanie programu -"Przedszkolaki wiedzą jak dbać

o swoje zdrowie -Jem zdrowo i kolorowo”

Prezentowany program należy do kategorii programów profilaktyczno – zdrowotnych. Przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych ze wszystkich grup wiekowych i dostosowany jest do ich możliwości rozwojowych. Treści kształcenia zawarte w programie wynikają z Podstawy Programowej, która wśród celów wychowania przedszkolnego wymienia między innymi: „orientowanie się w zasadach zdrowego żywienia „

Program ma charakter otwarty, jego treści mogą być rozszerzane w zależności od zainteresowań dzieci, inwencji nauczyciela oraz warunków i środków dydaktycznych jakimi dysponuje przedszkole. Wprowadzanie i utrwalanie treści programu odbywało się w ciągu I półrocza roku szkolnego 2018/2019. Program ten dostosowany jest do pracy z dziećmi 3-6 letnimi z wykorzystaniem najbliższego środowiska dzieci. Zawiera określone cele, treści programowe oraz przewidywane rezultaty pracy dydaktyczno-wychowawczej w zakresie kształtowania postaw zdrowotnych dzieci w wieku przedszkolnym.
Program zawiera 5 scenariuszy zajęć warsztatowych dla dzieci. Są to propozycje do przeprowadzania zajęć, które nauczyciele mogą rozwijać i dostosowywać wg własnych potrzeb i możliwości. Pierwszym zajęciem jest wycieczka, która jest zajęciami wstępnymi do dalszej części programu. Poszczególne zajęcia skoncentrowane są na odbiorze wrażeń poprzez oddziaływa­nie na wiele zmysłów dzieci oraz dostosowane są do rozwoju poznawczego, aktywno­ści, doświadczeń i potrzeb dziecka.
Realizacja programu poprzedzona była wykonaniem tablicy informacyjnej dla rodziców. W czasie realizacji programu odbyło się spotkanie z dietetykiem. A na zakończenie realizacji programu przedstawiono rodzicom plakaty „Piramidy żywieniowej” wykonane przez dzieci. Dzieci uczestniczyły również w spotkaniu z lekarzem, którego tematem było „Zdrowe odżywianie”

Wśród metod i sposobów realizacji zastosowano:

  • rozmowy, pogadanki, prelekcje, zajęcia w grupach z lekarzem – mama Michalinki z gr VIA, wycieczki, plakaty, organizowanie wystaw plastycznych , oglądanie krótkiej bajeczki „Piosenka o niezdrowym jedzeniu” z serii „Bajeczki pioseneczki” – „Księżniczka Julia i Smok Janusz” oraz zapoznanie z piosenką, piosenka – „Święto dyni”,
  • metody aktywizujące: - kształtujące umiejętności wyszukiwania informacji, analizowania i rozwiązywania problemów - wycieczka , -kształtujące umiejętności właściwego rozumienia i interpretacji terminów i symboli, - kształtujące umiejętności komunikowania się, współpracy i odpowiedzialności -praca w małych grupach.
  • formy pracy: warsztatowa, indywidualna , zbiorowa