Temat Innowacji: "Taniec to ruch, ruch, to życie"
Nazwa przedszkola: Przedszkole Samorządowe Nr 9
ul. Orkana 32
25-547 Kielce
Innowację opracowały: mgr Joanna Złomek - nauczyciel dyplomowany
mgr Sylwia Kupis - nauczyciel kontraktowy.
WSTĘP
„Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia; jest samym życiem.” Havelock Ellis
Muzyka jest jedną z podstawowych form wyzwalania emocji przez dzieci od najmłodszych lat. Taniec, śpiew, rytmiczny ruch przy muzyce oraz gra na prostych instrumentach, pozwalają dzieciom prawidłowo się rozwijać, a najważniejsze przy tym, że mogą uczyć się przez zabawę.
Ruch z muzyką wprowadza element odprężenia, wyzwolenia z napięć, jest takim środkiem ekspresji, który daje możliwość wyrażania siebie, swojej osobowości, nastroju i emocji. Dzieci w wieku przedszkolnym chętnie uczestniczą we wszelkiego rodzaju zabawach. Zabawę można określić jako specjalną, naturalną i wrodzoną metodę uczenia się człowieka. Dzięki wszechstronnej aktywności ruchowej i ekspresji tanecznej można uzyskać stymulację całej osoby i jej potencjałów.
W pracy z dziećmi stosuje się wiele twórczych form i metod stymulujących ich rozwój, odkrywających talent i kreatywność myślenia. Wykorzystując taniec i zabawy ze śpiewem w pracy dydaktyczno-wychowawczej, można między innymi w sposób naturalny kształcić poczucie rytmu, prawidłową postawę i elastyczność ruchu dzieci.
Konstruując program edukacji tanecznej wzięłam pod uwagę możliwości i zdolności dzieci: trzeba rozwijać ich zainteresowania taneczne – stale zwracać uwagę na ich możliwości percepcyjne, dostosowywać metody, na bieżąco korygować szczególnie techniczną stronę kroków i figur tanecznych. W trakcie nauki tańca należy zwracać na wszelkie przejawy aktywności twórczej dzieci, ponieważ skutkiem takich działań jest wytwarzanie czegoś nowego: tańca, ekspresji ruchowej, wartości estetycznych. Taniec pozwala mi także w radosny i niewerbalny sposób wprowadzić dzieci w świat narodowej tradycji, świadomości lokalnej, kochania tego, co nam najbliższe – miasta, regionu, ojczyzny.
OGÓLNE ZAŁOŻENIA PROGRAMU
Głównym założeniem programu jest obcowanie dzieci z muzyką i tańcem .
Program innowacji ma zachęcić dzieci do wyrażania siebie poprzez taniec, który wyrabia w nich poczucie rytmu, słuchu, swobodę i płynności ruchów. Daje możliwość przeżycia przyjemności i radości ze wspólnej zabawy. Program obejmuje zabawy o charakterze integracyjnym oraz naukę tańców ludowych , towarzyskich i jest dostosowany do możliwości dzieci w wieku przedszkolnym. Uczestnikami programu będą dzieci 5 i 6 letnie, które tworzą powołany zespół taneczny pod nazwą LUDOWE NUTKI.
Uważamy, że PRZEDSZKOLE jest takim miejscem, gdzie można podejmować wielokierunkowe działania wychowawcze, a swobodny i zabawowy charakter zajęć sprzyja kształtowaniu wyobraźni i postaw twórczych.
Program jest zgodny z Podstawą Programową i jednym z kierunków polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2019/2020.
Innowacja realizowana będzie w Przedszkolu Samorządowym nr 9 w Kielcach.
Planowany termin realizacji innowacji: 01.09.2019 r. – 31.05.2021 r. Zajęcia będą prowadzone raz w tygodniu po 0,5 godziny poza zajęciami obowiązkowymi.
CELE PROGRAMU
1. Cele ogólne
Poznawanie przez dzieci świata, ludzi i siebie poprzez alternatywną formę ruchową jaką jest taniec rozumiany jako sztuka, kultura i sport.
Nabywanie przez dzieci umiejętności tańca grupowego i improwizacji ruchowej.
Rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej i postaw twórczych.
2. Cele szczegółowe
Wychowanie i kształtowanie postaw i nawyków dzieci takich jak odpowiedzialności za siebie i innych, panowanie nad emocjami, przełamywanie własnej nieśmiałości, poczucie własnej wartości bez konieczności rywalizacji.
Wyzwalanie radości z uczestniczenia w zajęciach tanecznych.
Podnoszenie sprawności poprzez zróżnicowane doświadczenia ruchowe doskonalące zmysły.
Wspieranie uzdolnień dzieci i rozbudzanie wrażliwości estetycznej.
Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie społecznej.
Kształtowanie postawy społecznej dążenia do osiągania wspólnych celów.
Kształcenie umiejętności publicznego prezentowania swoich umiejętności, pokonywanie nieśmiałości i tremy podczas prezentowania się przed publicznością.
Rozbudzanie pozytywnych doznań muzycznych.
Nabywanie przez przedszkolaków umiejętności wykonywania podstawowych kroków i figur w tańcach i układach choreograficznych.
Kształcenie umiejętności poczucia rytmu, koordynacji ruchowej i swobody ruchów.
METODY PRACY I FORMY ZAJĘĆ
1. Metody:
- Metody aktywizujące: aktywne słuchanie muzyki, improwizacje rytmiczne, melodyczne, taneczne, myślenie twórcze w działaniach muzycznych.
- Problemowo - odtwórcze : samodzielne przyswojenie przez dzieci układu tanecznego.
- Oglądowe: pokaz, obserwacja.
2. Formy :
Grupowa i indywidualna.
Ruch przy muzyce i taniec
Rozmowa, dyskusja.
Zabawy ilustracyjne i inscenizowane.
ZAKRES TREŚCI EDUKACYJNYCH
Różnorodne ćwiczenia muzyczno – ruchowe uwrażliwiające na dynamikę, rytm, tempo i nastrój muzyczny.
Spontaniczna improwizacja na zadany temat do muzyki rozrywkowej.
Omówienie zasad bezpieczeństwa na zajęciach tanecznych.
W kręgu polskich tańców ludowych – polski folklor.
Nauka i doskonalenie polskich tańców ludowych
Poznanie podstawowych kroków: polki, krakowiaka, lasowiaka, kujawiaka, poloneza. Tworzenie układów tanecznych i choreograficznych.
Ćwiczenia kształcące świadomy ruch.
Technika ruchu – korekta postawy dzieci, przyswajanie nawyku estetycznego poruszania się, rozwijanie sprawności ruchowej –ćwiczenia przy muzyce.
Rozwijanie umiejętności poruszania się w przestrzeni przez stosowanie ćwiczeń muzyczno-ruchowych (tworzenie koła, kółek, szeregu, rzędu, marsz ze zmianą kierunku). Zapoznanie z tańcami regionalnymi- ,,Na kieleckim polu”, ,,Kare konie”, ,,O rety dziewuszki”, ,,Świętokrzyskie jakie cudne”, ,,Czarownice”.
Nauka podstawowych kroków i figur tanecznych: podskoki, cwał, przytupy, podskoki w obrotach, krzesany, przytupy.
Treści edukacyjnych wynikające z innowacji realizowane będą w skorelowaniu z Projektem ,,PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”.
PRZEWIDYWANE EFEKTY I OSIĄGNIĘCIA UCZESTNIKÓW INNOWACJI.
Dzięki realizacji założeń i treści przedstawionych w tej innowacji pedagogicznej dzieci potrafią:
- Mają zamiłowanie do muzyki, tańca.
- Chcą kształcić swoje zdolności i zamiłowania.
- Potrafią działać zespołowo.
- Chcą i umieją publicznie prezentować swoje osiągnięcia.
-Taniec wykształcił u nich świadomość własnego ciała.
- Udoskonaliły koordynację wzrokowo-ruchową.
- Usprawniły całe ciało.
- Rozwinęły poczucie rytmu, wrażliwość na muzykę i ogólne umuzykalnienie.
- Wykształciły orientację w przestrzeni.
- Miały możliwość przeżywania sukcesu i satysfakcji z własnej pracy.
OCENIANIE OSIĄGNIĘĆ DZIECI
Ocenie podlegają: inwencja własna dzieci, pomysłowość, aktywność, zachowanie, respektowanie zasad zabaw rytmiczno - tanecznych. Na zajęciach dokonuje się słownej oceny dzieci – ocena kształtująca i motywująca.
Dzieci są wdrażane do samooceny i samokontroli.
Przedszkolaki prezentują zdobyte umiejętności taneczne podczas uroczystości przedszkolnych swoim młodszym i starszym kolegom, pracownikom przedszkola, zaproszonym gościom, rodzicom, dziadkom oraz uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Kielcach.
EWALUACJA PROGRAMU
W celu analizy, w jakim stopniu osiągnięte zostały cele innowacji, zamierzam sprawdzić poprzez:
- obserwację uczestników zajęć i ich postępów,
- występy muzyczno - taneczno dzieci w czasie uroczystości przedszkolnych,
- pokaz wybranych tańcy ludowych podczas PRZEDSZKOLNEGO PIKNIKU RODZINNEGO oraz uroczystości przedszkolnych.
PODSUMOWANIE
Każdy nauczyciel marzy o tym, aby jego wychowankowie kończąc dany etap edukacyjny stawali się świadomymi i aktywnymi uczestnikami kultury muzycznej. Jednak tylko prawidłowo ukierunkowana, zaplanowana i systematyczna praca daje szansę osiągania takich efektów. Przedszkole, to najlepsze miejsce, jak sądzę do realizowania programów rozwijających twórcze zdolności dzieci i ich chęć zabawy – trzeba ją tylko właściwie ukierunkować. Mam nadzieję i wierzę, że moja innowacja jest dobrym sposobem na zrealizowanie celów zmierzających do tego, aby nasze dzieci były świadomymi i aktywnymi uczestnikami kultury muzycznej w przyszłości.
BIBLIOGRAFIA
Kuźmińska O., „ Taniec w teorii i praktyce”, AWF, Poznań 2002
Trześniowski R., „Zabawy i gry ruchowe”, Warszawa 1992
Wawrowska R., „Ruch i muzyka” WSiP, Warszawa 1988
Jachińska M., „Grupa bawi się i pracuje”, Wrocław 1994
- 8158 widoków