List do rodziców

Artykuł na Czerwiec

List do rodziców

Drodzy Rodzice,

w minionym tygodniu rozmawialiśmy na temat praw dziecka. Dowiedzieliśmy się, że istnieje organizacja, która się nimi zajmuje (UNICEF) i która stworzyła Konwencję Praw Dziecka. Zastanawialiśmy się, w czym są podobne i czym różnią się dzieci z różnych krajów. Wymienialiśmy nasze sposoby na nudę, a także rozmawialiśmy na temat tego, kogo możemy nazwać przyjacielem i dlaczego warto mieć przyjaciół. W związku z Dniem Dziecka braliśmy udział w wycieczce do Baby jagowa. Ćwiczyliśmy przeliczanie w zakresie 10. Dokładaliśmy i odkładaliśmy elementy tak, by była ich podana liczba. Poznaliśmy literę h, H Próbowaliśmy czytać wyrazy z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B, N, S, R, G, C, J, W, F, Ł, Z, H .

Rozmawialiśmy na temat wakacji, biwaków i różnych typów krajobrazów. Dowiedzieliśmy się, czym wyróżnia się krajobraz górski i jakie są jego charakterystyczne elementy Zbieraliśmy informacje na temat cech krajobrazu nadmorskiego. Zastanawialiśmy się m.in. nad tym dlaczego morze jest niebezpieczne i kto na plaży dba o nasze bezpieczeństwo. Rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące plaży. Rozmawialiśmy także na temat rzeki, tego, jaka jest woda w rzece i kto w niej mieszka, a także tego, jak należy zachowywać się w pobliżu ogniska. Zastanawialiśmy się, co powinniśmy ze sobą zabrać, jadąc na biwak i co można na nim robić.

Będziemy rozmawiać o lecie i wakacjach. Będziemy zastanawiać się, po czym można poznać lato i jak bezpiecznie spędzić wakacje, czyli jak powinniśmy zachowywać się, gdy jesteśmy nad morzem, jeziorem, rzeką, stawem, w górach lub w dużym mieście. Stworzymy Kodeks bezpiecznych wakacji. Porozmawiamy o tym, gdzie planujemy wyjechać na wakacje i co nam się z nimi kojarzy. W tym tygodniu pożegnamy się z przedszkolem. Podsumujemy, co nam się najbardziej i najmniej podobało w przedszkolu. Przygotujemy na „Zakończenie przedszkola” wiersze i piosenki dla wszystkich pracowników przedszkola oraz dla rodziców.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.

  • Wspólne świętowanie Dnia Dziecka – zabawy na świeżym powietrzu,
  • Zabawy w przeliczanie w zakresie 10 dowolnych elementów.
  • Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek, w tym w szczególności głoski h.
  • Zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter, w tym w szczególności litery H, h.
  • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.
  • Wspólne wyprawy za miasto – zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas kąpieli, wypraw do lasu i przy ognisku.
  • Zabawy utrwalające w pamięci kształt poznanych cyfr: wyszukiwanie przedmiotów zbliżonych kształtem do poznanych cyfry, pisanie cyfr po piasku, kaszy, układanie cząstek warzyw i owoców w kształt cyfry.
  • Wspólne zabawy na świeżym powietrzu.

Artykuł na Maj

W maju rozmawialiśmy na temat roli, jaką odgrywają w naszym życiu książki. Poznaliśmy różne rodzaje książek, a także zawody związane z ich powstawaniem: pisarza, autora, ilustratora, grafika, redaktora, drukarza. Odwiedziliśmy księgarnię i bibliotekę. Stworzyliśmy w przedszkolu kącik książki. Bawiliśmy się w bibliotekę i księgarnię, wykorzystując symbole monet.. Poznaliśmy liczbę 9. Uczyliśmy się określać, który element jest pierwszy, a który drugi z kolei, ile jest elementów, dokładaliśmy i zabieraliśmy elementy ze zbioru tak, aby zostało 9 elementów. Uczyliśmy się pisać cyfrę 9. Próbowaliśmy czytać wyrazy z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B, N, S, R, G, C, J, W, F.

Rozmawialiśmy na temat łąki i jej mieszkańców. Zbieraliśmy informacje na temat m.in. kretów i żab. W przedszkolu zorganizowaliśmy „Kącik dla łąki”, w którym zebraliśmy ciekawostki na temat łąki i jej mieszkańców, a także zdjęcia roślin i zwierząt zamieszkujących łąkę. Wykorzystując rozmaite materiały plastyczne, tworzyliśmy prace z motywami łąki. Poznaliśmy liczbę 0. Uczyliśmy się dokładać i zabierać elementy ze zbioru tak, aby zostało ich 0. Uczyliśmy się pisać cyfrę 0.

W maju rozmawialiśmy na temat rodziny i różnych zawodów wykonywanych przez rodziców. Zastanawialiśmy się też, jak możemy pomagać rodzicom w domowych obowiązkach. Rozwiązywaliśmy zagadki na temat urządzeń domowych, uczyliśmy się czytać globalnie ich nazwy. Rysowaliśmy portrety swoich najbliższych i rodziców przy pracy. Przygotowaliśmy ponadto uroczystość Święto Mamy i Taty – przygotowaliśmy salę , upominki i dla rodziców. Klasyfikowaliśmy przedmioty ze względu na ich określone cechy, przeliczaliśmy je, porównywaliśmy liczebności zbiorów.

Pozmawiamy na temat zwierząt, jakie hodujemy w domu lub jakie chcielibyśmy mieć. Opowiadaliśmy o zabawach ze swoimi ulubieńcami. Udawaliśmy zwierzątka podczas zabaw dydaktycznych, ruchowych i muzycznych. Dokonywaliśmy analizy i syntezy słuchowej i głoskowej nazw zwierząt. Odwiedziliśmy sklep zoologiczny i lecznicę weterynaryjną. Poznaliśmy pracę weterynarza i dowiedzieliśmy się, na czym polega. Zbieraliśmy informacje na temat zwierząt egzotycznych i stworzyliśmy „Kącik zoologiczny”. Rozmawialiśmy na temat zagrożeń związanych ze spotkaniem z nieznajomym zwierzęciem i odpowiedniego zachowania w takich sytuacjach. Poznaliśmy liczbę 10. Uczyliśmy się określać, który element jest pierwszy, a który drugi z kolei, ile jest elementów, dokładaliśmy i zabieraliśmy elementy ze zbioru tak, aby zostało 10 elementów. Uczyliśmy się pisać cyfrę 10. Poznaliśmy literę z, Z występującą w wyrazach: zebra, Zenek. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę z w środku i na końcu podawanych wyrazów. Próbowaliśmy czytać wyrazy z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B, N, S, R, G, C, J, W, F, Ł, Z.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.

· Wspólne wyjście do biblioteki – wypożyczenie książek wybranych przez dziecko.

· Wspólne oglądnie i czytanie książek – zwrócenie uwagi na różne rodzaje książek i ich przydatność w życiu (albumy, atlasy, bajki, przewodniki, poradniki itp.)

· Zabawy utrwalające w pamięci kształt cyfry 9: wyszukiwanie przedmiotów zbliżonych kształtem do cyfry 9, pisanie cyfry 9 po piasku, kaszy, układanie cząstek warzyw i owoców w kształt cyfry 9.

· Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek.

· Zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter.

· Wspólne śpiewanie piosenek, recytowanie wierszy.

· Wspólne wycieczki w plener, na łąkę, do lasu – obserwowanie roślin i zwierząt.

· Wspólne oglądnie i czytanie atlasów zwierząt i roślin.

· Zabawy utrwalające w pamięci kształt cyfry 0: wyszukiwanie przedmiotów zbliżonych kształtem do cyfry 0, pisanie cyfry 0 po piasku, kaszy, układanie cząstek warzyw i owoców w kształt cyfry 0.

· Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek, w tym w szczególności głoski ł.

· Zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter, w tym w szczególności litery ł, Ł.

· Wspólne śpiewanie piosenek.

· Wspólne czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

· Wizyta w zoo, sklepie zoologicznym – rozmowa na temat odpowiedniego zachowania wobec nieznajomych zwierząt i odpowiedzialności, jakiej wymaga posiadanie zwierzątka.

· Zabawy utrwalające w pamięci kształt cyfry 10: wyszukiwanie przedmiotów zbliżonych kształtem do cyfry 10, pisanie cyfry 10 po piasku, kaszy, układanie cząstek warzyw i owoców w kształt cyfry 10.

Artykuł na Kwiecień

W kwietniu przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych. Omawialiśmy polskie tradycje wielkanocne oraz symbolikę produktów zgromadzonych w wielkanocnym koszyczku. Poznawaliśmy różne sposoby ozdabiania wielkanocnych jaj.

Rozmawialiśmy również na temat pracy rolnika. Omawialiśmy jego obowiązki w gospodarstwie wynikające z pory roku. Poznawaliśmy dawne i współczesne maszyny rolnicze. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje chleb. Uczyliśmy się rozróżniać wybrane zboża, produktu pochodzenia zbożowego (kasze i płatki), a także wybrane rodzaje pieczywa. Ćwiczyliśmy przeliczanie elementów w zakresie 8. Dokładaliśmy i zabieraliśmy elementy ze zbioru, tak aby została ich podana liczba.

Poznaliśmy pojęcie ekologia. Dowiedzieliśmy się, że Ziemia jest naszym domem i że powinniśmy o nią dbać, bo dzięki temu sami będziemy zdrowsi. Wspólnie szukaliśmy sposobów, w jakie możemy na co dzień dbać o środowisko. Dowiedzieliśmy się, jakie są źródła energii oraz że źródła ekologiczne – takie jak wiatr, woda lub energia słoneczna, są zdrowsze dla Ziemi i dla nas. Uczyliśmy się prawidłowego segregowania odpadów. Poznaliśmy znak +. Uczyliśmy się zapisywać działania z wykorzystaniem znaku +.

Poznawaliśmy Polskę – jej legendy i symbole. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda mapa Polski i co możemy z niej odczytać. Podążając szlakiem Wisły, omawialiśmy kolejne miasta oraz ich najbardziej znane zabytki. Dowiedzieliśmy się, że Polska leży w Europie, stolicą Polski jest Warszawa, w polskim godle jest orzeł biały, a flaga Polski jest biało-czerwona. Uczyliśmy się śpiewać hymn Polski, słuchaliśmy także hymnu Unii Europejskiej. Poznaliśmy literę f, F, jak flaga lub Franek. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę f na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. próbowaliśmy czytać wyrazy z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B, N, S, R, J, W, F.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.

· Zabawa w odszukiwanie w otoczeniu symboli związanych z Polską lub polskimi miastami.

· Zabawa z mapą – rozmowa na temat miejsc, w których mieszkają dalsi członkowie rodziny, miejsc, które chciałoby się odwiedzić.

· Wspólne przygotowanie potraw charakterystycznych dla wybranych państw europejskich.

· Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek i w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter.

· Czytanie książek – opowiadań i wierszy

· Rozmowa na temat zwyczajów świątecznych w rodzinie dziecka.

· Wspólne przygotowywania do świąt – zaangażowanie dziecka do prac w kuchni.

· Spacer – obserwowanie wiosennej przyrody, zachowania zwierząt.

· Zabawy w przeliczanie – dokładanie do zbioru tylu elementów, by razem było 7; odkładanie ze zbioru elementów tak, by zostało ich 7.

· Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek i w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter.

· Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

· Wycieczka do sklepu – oglądanie i nazywanie różnych rodzajów pieczywa.

· Wspólne przygotowanie i pieczenie chleba.

· Zabawy w dokładanie elementów tak, by było ich 8, i odkładanie elementów tak, by zostało ich 8.

· Rozmowa na temat zachowań i wyborów, które wpłyną pozytywnie na środowisko (zabieranie wielorazowych toreb na zakupy, zakręcanie wody w kranie, wyłącznie telewizora, gdy nikt go nie ogląda itp.).

· Obserwacja baterii słonecznych, elektrowni wiatrowych lub wodnych – na ilustracjach lub podczas wspólnych spacerów.

· Wspólne przygotowanie zabawek z wykorzystaniem odpadów (makulatury, plastikowych pojemników itp.).

· Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek i w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter.

List do rodziców na miesiąc Marzec

Drodzy Rodzice,

W minionym tygodniu uważnie obserwowaliśmy przyrodę – staraliśmy się odszukać oznaki nadchodzącej wiosny. Nasze obserwacje zapisywaliśmy w kalendarzu pogody. Rozmawialiśmy o wiosennych zmianach przyrody – powracających ptakach, pierwszych wiosennych kwiatach, pączkach na drzewach, baziach. Utrwalaliśmy znajomość nazw dni tygodnia. Przypomnieliśmy sobie, jak ważne jest ubieranie się zgodnie z warunkami atmosferycznymi. Wyjaśniliśmy sobie znaczenie powiedzenia

„w marcu jak w garncu”. Poznaliśmy literę g, G, jak garnek lub Gutek. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę g na początku i w środku podawanych wyrazów.

Porozmawiamy na temat tego, co rośnie wiosną. Poznaliśmy wiele wiosennych kwiatów. Dowiedzieliśmy się, że niektóre kwiaty wyrastają z cebulek. Omawialiśmy wygląd kwiaciarni oraz zajęcia pracujących tam osób. Zastawialiśmy się, co jest potrzebne do życia roślinom. Poznamy literę c, C jak cebula lub Celina

Będziemy również rozmawiać na temat zwierząt mieszkających w gospodarstwie wiejskim. Nauczymy się nazywać te zwierzęta i ich młode oraz nazywać pomieszczenia, w których mieszkają. Odkrywać ich zwyczaje i ulubione pokarmy. Dowiemy się, które zwierzęta wykluwają się z jajek. Przy okazji poznamy budowę jajka. Porozmawiamy na temat nabiału oraz jego przetworów. Nauczymy się pisać cyfrę 8. Poznamy literę j, J, jak jajo lub Janek. Będziemy czytać wyrazy złożone z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B, N, S, R, J.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

· Wspólne prace przy roślinach – przesadzanie, podlewanie, obserwowanie zmian w wyglądzie roślin.

· Przeglądanie ubrań, wybieranie tych, które mogą być przydatne wiosną.

· Wycieczka na wieś, obserwacja zwierząt w gospodarstwie wiejskim, rozmowa na temat ich zwyczajów, pożywienia itp.

· Wycieczka do sklepu, oglądanie i nazywanie produktów nabiałowych.

· Wspólne przygotowanie wiosennego twarożku z dodatkiem warzyw.

· Wycieczka do kwiaciarni – rozmowa na temat wyglądu i zapachu poszczególnych kwiatów.

· Zabawy w przeliczanie – dokładanie do zbioru tylu elementów, by razem było 7; odkładanie ze zbioru elementów tak, by zostało ich 7.

· Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek i w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter.

· Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

Artykuł na miesiąc Luty

Pochwały mają moc!

Pochwały i zachęty pomagają dziecku w kształtowaniu samooceny, dodają wiary we własne możliwości, pomagają lepiej radzić sobie z problemami, dają poczucie bezpieczeństwa. Koniecznie chwalmy nasze dzieci!

Wszyscy lubimy, kiedy ukochane, najbliższe osoby zwracają na nas uwagę. Uwielbiamy czuć się docenieni, zauważeni, kochani. Podobnie dzieci - bardzo potrzebują uwagi swoich rodziców i domagają się jej różnymi sposobami.

Zdarza się, że kiedy dziecko zachowuje się poprawnie, prawie nie zwracamy na nie uwagi. Myślimy "tak grzecznie się bawi, nie będę mu przeszkadzać". Zajmujemy się swoimi sprawami, a dopiero kiedy dziecko zaczyna "marudzić" albo staje się niegrzeczne, kierujemy na nie swoją uwagę. W ten sposób, zupełnie wbrew naszym intencjom, utrwalamy złe zachowanie dziecka! Dzieci reagują bowiem według zasady: "lepiej być skrzyczanym i pouczonym, niż ignorowanym". Dla dziecka taka sytuacja jest często niezrozumiała - rodzice poświęcają mu swoją uwagę tylko wtedy, kiedy "nabroi" lub zachowuje się nie tak, jak tego oczekiwano.

Aby odnosić sukcesy wychowawcze warto zatem nauczyć się dostrzegania pozytywnych zachowań u swojego dziecka. Wymaga to większego skupienia uwagi na jego zachowaniu i włożenia nieco wysiłku w zmianę dotychczasowego sposobu reagowania.

Wbrew powszechnym opiniom, dziecko często nagradzane i chwalone stara się być jeszcze lepsze! Z drugiej strony - dziecko stale krytykowane dochodzi do wniosku, że jego wysiłki i tak nie mają sensu, skoro rodzice okazują jedynie niezadowolenie.

Jak skutecznie chwalić dziecko?

Aby chwalenie było skuteczne:

1. Pochwały muszą być skierowane na konkretne zachowania, nie stosuj pochwał ogólnych,
2. Nagradzaj dziecko za dobre zachowanie,
3. Chwal każdy mały kroczek dziecka ku pożądanemu zachowaniu,
4. Próbuj "wyłapać" dobre zachowanie u dziecka i chwal je,
5. Pochwal dziecko kiedy zaprzestało negatywnego zachowania.

Chwaląc, pamiętaj:

1. Opisz, co widzisz - np. "Widzę misie poukładane na półce i klocki w pudełkach",
2. Opisz, co czujesz - np. "Przyjemnie jest wejść do twojego pokoju i zobaczyć porządek",
3. Podsumuj godne pochwały zachowanie dziecka - np. "Cieszę się, że potrafisz sam uporządkować swoje zabawki".

Pułapki i szanse dobrej pochwały:
• Gdy oceniamy zachowanie lub twórczość dziecka mówiąc "ładnie, ślicznie, pięknie" dziecko nie wie co tak naprawdę nam się podoba. Ważne, żeby nasza pochwała była opisowa i szczegółowa, a nie ogólna. Dzięki temu dziecko zobaczy, że jesteśmy naprawdę nim zainteresowani.
• Unikaj takiej pochwały, w której ukryte jest przypomnienie wcześniejszego niepowodzenia dziecka - np. "No widzisz - jak chcesz, to potrafisz",
• Rujnuje naszą pochwałę wyraz "ale" - np. "Cieszę się, że posprzątałeś swój pokój, ale szkoda, że ubrania nadal leżą na krześle",
• Lepiej unikać komunikatów "Jestem z ciebie taka dumna", powiedzmy raczej: "Możesz być z siebie dumny" - dziecko wtedy nabiera pewności siebie.

Drodzy Rodzice, w lutym rozmawiamy o naszych ulubionych bajkach, baśniach, oraz występujących w nich postaciach. Dowiemy się, jak wygląda teatr i kto w nim pracuje, a także w jaki sposób należy się zachowywać w teatrze i podczas przedstawienia. Poznamy różne rodzaje teatralnych lalek – kukiełki, marionetki, pacynki. Prowadzimy eksperymenty ze światłem i cieniem – sprawdzamy, przez które przedmioty przenika światło latarki, a przez które nie. Poznamy znak =. Układamy elementy w taki sposób, by było ich tyle samo, co innych. Bawimy się w kupowanie biletów na przedstawienie, dzięki czemu ćwiczymy obliczenia pieniężne. Będziemy rozmawiać o balach karnawałowych, przebraniach, tańcach i wspólnej zabawie. Poznamy literę n, N, jak nuta lub Natalka. Uczymy się wysłuchiwać głoskę n na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Czytamy wyrazy z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B, N.

Porozmawiamy o tym, jak wyglądała Ziemia, rośliny i zwierzęta, w tym dinozaury. Dowiedziemy się, że węgiel i sól to pozostałości po pradawnych czasach. Poznamy wygląd i zwyczaje jaskiniowców. Odkryjemy tajemnice zawodu archeologa. Poznamy liczbę 6. Przeliczamy elementy, dokładamy i zabieramy elementy ze zbioru tak, aby została ich podana liczba. Uczyliśmy się pisać cyfrę 6. Poznaliśmy również literę s, S, jak smok lub Seweryn.

W tym miesiącu zgłębimy także tajemnice kosmosu – nazwy obiektów, które znajdują się w kosmosie, nazwy i położenie planet, układ wybranych gwiazd. Wspólnie zastanowimy się, dlaczego istnieje dzień i noc, a także jak różni się długość cienia rzucanego przez patyk o różnych porach dnia. Poznamy liczbę 7, literę r, R, jak rakieta lub Renata.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.

  • Wizyta w teatrze, wspólne oglądanie przedstawienia.
  • Zabawy w sklep, ćwiczenie obliczeń pieniężnych.
  • Zabawy w klasyfikowanie według podanej cechy, np. dobre i złe postaci z bajki.
  • Zabawy w klasyfikowanie przedmiotów według podanej cechy – rodzaju, wielkości, koloru.
  • Zabawy w rozpoznawanie i nazywanie dinozaurów.
  • Zabawy w wykopaliska – rozpoznawanie przedmiotów na podstawie dotyku.
  • Zabawy w dokładanie elementów tak, by było ich 7, i odkładanie elementów tak, by zostało ich 7.
  • Obserwacja zmian wysokości słońca nad horyzontem, obserwacja wschodów i zachodów słońca.
  • Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek i w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter.
  • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, w szczególności na temat kosmosu, planet, podróży kosmicznych

Drodzy Rodzice,

W styczniu rozmawiamy o upływie i następstwie czasu. Dowiadujemy się o różnych rodzajach kalendarzy i zegarów. Poznajemy znaczenie słowa kalendarz . Rozmawiamy o nocy sylwestrowej i noworocznych postanowieniach. Oglądając zdjęcia z różnych okresów życia innych ludzi, uczymy się, że z każdym dniem stajemy się starsi. W tym tygodniu nauczymy się ponadto nazw wszystkich dni tygodnia i miesięcy. Omówimy też cechy charakterystyczne każdego miesiąca.

W styczniu będziemy badać śnieg i określać jego cechy. Będziemy zastanawiać się, skąd się bierze śnieg i dlaczego topi się pod wpływem ciepła. Porozmawiamy na temat sportów zimowych i bezpiecznych zabaw na śniegu. Zastanowimy się, dlaczego w zimie trzeba zakładać ciepłe ubrana i co to znaczy hartować organizm. Wspólnie stworzymy kodeks bezpiecznej zabawy. Poznamy różne dyscypliny sportów zimowych i nauczyliśmy się je nazywać. Stworzyliśmy wspólnie grę o sportach zimowych i zorganizujemy olimpiadę zimową. Poznamy liczbę 4 i 5. Uczymy się określać, który element jest pierwszy, a który drugi z kolei. W zabawach dydaktycznych rozwijać będziemy umiejętność klasyfikowania według dwóch i trzech cech. Będziemy czytać wyrazy z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.

  • Zabawy z kalendarzem – wspólne zaznaczenie w kalendarzu ważnych dat: urodzin i imienin najbliższych, świąt.
  • Rozmowa na temat tego, jakie warto mieć postanowienia noworoczne.
  • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.
  • Wspólne zabawy na śniegu.
  • Eksperymenty z wodą – obserwowanie, jak woda zamarza, paruje, topnieje.
  • Zabawy utrwalające w pamięci kształt cyfry 4, 5: wyszukiwanie przedmiotów zbliżonych kształtem do cyfry 4i 5, pisanie cyfry 4i 5 po piasku, kaszy, układanie cząstek warzyw i owoców w kształt cyfry 4 i 5.
  • Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek, w tym w szczególności głosek b,p,y.
  • Wspólne zabawy na śniegu – zwrócenie uwagi na odpowiedni ubiór, dopasowany do pogody.
  • Zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter.